A movig particle encounters an external electric field that decreases its kineti
ID: 2127366 • Letter: A
Question
A movig particle encounters an external electric field that decreases its kinetic energy from 9160 eV to 6010 eV as the particle moves from position A to position B. The electric potential at A is -65.0 V, and that at B is +40.0 V. Determine the charge of the particle. Include the algebraic sign (+ or -) with your answer.
Explanation / Answer
dKE + dPE = 0
dPe = q dV
(6010-9160) + q*(40+65) = 0
q=30 e = 30*1.6E-19 = 4.8E-18 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.