Two large parallel conducting plates separated by 12 cm carry equal and opposite
ID: 2129014 • Letter: T
Question
Two large parallel conducting plates separated by 12 cm carry equal and opposite surface charge densities such that the electric field between them is uniform. The difference in potential between the plates is 300 V. An electron is released from rest at the negatively charged plate.
a) What is the magnitude of the electric field between the plates?
(b) Find the work done by the electric field on the electron as the electron moves from the negatively charged plate to the positively charged plate. Express your answer in both electron volts and joules
(c) What is the change in potential energy of the electron when it moves from the negatively charged plate to the positively charged plate?
Explanation / Answer
A). E = V/d = 300/0.012 v/m (or N/C) = 2.5E4 N/C
B). W in eV = 300
W in J = Vq = 300 * 1.602E-19 J = 4.806E-17 J
C) ?PE = -W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.