A single mass (m 1 = 4.3 kg) hangs from a spring in a motionless elevator. The s
ID: 2130942 • Letter: A
Question
A single mass (m1 = 4.3 kg) hangs from a spring in a motionless elevator. The spring constant is k = 259 N/m.
Now, three masses (m1 = 4.3 kg, m2 = 12.9 kg and m3 = 8.6) hang from three identical springs in a motionless elevator. The springs all have the same spring constant given above.
The elevator is moving downward with a velocity of v = -2.5 m/s but accelerating upward at an acceleration of a = 4.5 m/s2. (Note: an upward acceleration when the elevator is moving down means the elevator is slowing down.)
What is the magnitude of the force the upper spring exerts on the upper mass?
Explanation / Answer
F3 - m3 g = m3 a ==> F3 = m3 (a+g) = 8.6*(4.5+9.81) = 123.066 N
F2 - F3 - m2 g = m2 a ===> F2 = 12.9*(4.5+9.81) + 123.066 = 307.665 N
F1 - F2 - m1 g = m1 a ===> F1 = 4.3*(4.5+9.81) + 307.665 = 369 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.