A single mass (m 1 = 4.3 kg) hangs from a spring in a motionless elevator. The s
ID: 2130949 • Letter: A
Question
A single mass (m1= 4.3 kg) hangs from a spring in a motionless elevator. The spring constant is k = 259 N/m.
Now, three masses (m1= 4.3 kg, m2= 12.9 kg and m3= 8.6) hang from three identical springs in a motionless elevator. The springs all have the same spring constant given above.
The elevator is moving downward with a velocity of v = -2.5 m/s but accelerating upward at an acceleration of a = 4.5 m/s2. (Note: an upward acceleration when the elevator is moving down means the elevator is slowing down.)
What is the magnitude of the force the upper spring exerts on the upper mass?
Explanation / Answer
M a = T - M g T and a are opposite in direction to g
M = 4.3 + 12.9 + 8.6 = 25.8 kg
The upper spring must support all of the masses
T = 25.8 (9.8 + 4.5) = 369 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.