Light-rail passenger trains that provide transportation within and between citie
ID: 2134688 • Letter: L
Question
Light-rail passenger trains that provide transportation within and between cities are capable of modest accelerations. The magnitude of the maximum acceleration is typically 1.3 m/s^2, but the driver will usually maintain a constant acceleration that is less than the maximum. A train travels through a congested part of town at 5.0 m/s. Once free of this area, it speeds up to 14 m/s
in 8.0s. At the edge of town, the driver again accelerates, with the same acceleration, for another 16s to reach a higher cruising speed.
What is the final speed?
(Vf = ?)
please express in two sig figs
Explanation / Answer
acceleration
v = v0 + at
14 = 5 + a*8
a = 9/8
so in second acceleration
v = 14 + 9/8*16
=14+18 = 32 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.