Two masses m 1 = 5.00 kg and m 2 = 3.00 kg are connected by a string as shown. M
ID: 2134889 • Letter: T
Question
Two masses m1= 5.00 kg and m2 = 3.00 kg are connected by a string as shown. Mass m1 sits on a rough surface with unknown frictional coefficient mk. After releasing the masses, they move with an acceleration of a = 2.80 m/s.
(a) Draw a free body diagram for each mass.
(b) What is the frictional coefficient of the surface.
Two masses m1= 5.00 kg and m2 = 3.00 kg are connected by a string as shown. Mass m1 sits on a rough surface with unknown frictional coefficient mk. After releasing the masses, they move with an acceleration of a = 2.80 m/s. Draw a free body diagram for each mass. What is the frictional coefficient of the surface.
Explanation / Answer
b) on m1 : T - u5g = 5 x 2.80
on m2 : 3g - T = 3x 2.80
add them
3g - u x 5g = (5 +3) x 2.80
u = 0.143
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.