At the 18th green of the U.S. Open, Tiger Woods needs to make a 21.8 ft. (6.65 m
ID: 2134945 • Letter: A
Question
At the 18th green of the U.S. Open, Tiger Woods needs to make a 21.8 ft. (6.65 m) birdie putt to win the tournament. When he hits the ball, giving it an initial speed of 1.6 m/s, it stops 8.0 ft. (2.45 m) short of the hole.
a) Assuming the acceleration caused by the grass is constant for any initial speed, calculate what initial speed Tiger should have hit the ball so that it just reached the hole.
b) Plot a position-time, velocity-time, and acceleration-time graph for both scenarios. Put both on each plot. Label the plots as "short" or "makes it".
Explanation / Answer
s=6.65-2.45=4.2 m
u=1.6 m/s
v=0
now v^2=u^2+2aS
==> a=u^2/2s=-1.6^2/2*4.2=-0.3047 m/s^2
a) for initial speed Tiger should have hit the ball so that it just reached the hole.
s=6.65
u=??
v=0
a=-0.3047 m/s^2
now v^2=u^2+2aS
==> u=sqrt(-2as)=sqrt(2*0.3047*6.65)=2.01 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.