5.0 kg block moves in a straight line on a horizontal frictionless surface under
ID: 2137190 • Letter: 5
Question
5.0 kg block moves in a straight line on a horizontal frictionless surface under the influence of a force that varies with position as shown in the figure. The scale of the figure's vertical axis is set by Fs = 16.0 N. How much work is done by the force as the block moves from the origin tox = 8.0 m?
Explanation / Answer
workdone=Force*displacement
if force is not constant then we express force in terms of displcement and we integrate F.dX to get workdone
the integration value will equal to area under the curve for the graph F Vs X(displacement)
so in above problem work done by force is area under the curve
area=16*2+16*2/2+0*2-2*8/2
=32+16+0-8
=40
so workdone by force=40Joules
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.