The drawing shows a large cube (mass = 21.0 kg) being accelerated across a horiz
ID: 2138121 • Letter: T
Question
The drawing shows a large cube (mass = 21.0 kg) being accelerated across a horizontal frictionless surface by a horizontal force P. A small cube (mass = 3.6 kg) is in contact with the front surface of the large cube and will slide downward unless P is sufficiently large. The coefficient of static friction between the cubes is 0.710. What is the smallest magnitude that P can have in order to keep the small cube from sliding downward?
Explanation / Answer
If the small cube does not slide down, the friction force between the cubes must be mg=36N,
so the normal force by the large cube to small cube (in forward direction) must be f/u
32/0.71=45N.
This will provide the small cube an acceleration of F/m
=45/3.6
=12.5m/s^2.
The large cube must have the same acceleration forward with the small cube, so the force P that provide both cubes with the acceleration is P=(M+m)a
=(21+3.6)*12.5
=307.5N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.