The drawing shows a large cube (mass = 20.9 kg) being accelerated across a horiz
ID: 2161389 • Letter: T
Question
The drawing shows a large cube (mass = 20.9 kg) being accelerated across a horizontal frictionless surface by a horizontal force P. A small cube (mass = 4.9 kg) is in contact with the front surface of the large cube and will slide downward unless P is sufficiently large. The coefficient of static friction between the cubes is 0.71. What is the smallest magnitude that P can have in order to keep the small cube from sliding downward?
Number ? Units ?
Explanation / Answer
Frictional force = mg (for small block) = 0.71*Normal Force = 4.9g =>normal force should be = 67.63 N normal force = pseudo force = 67.63 = 4.9a acceleration = 13.8/s^2 P = a(M+m) = 356.11N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.