A ball is thrown horizontally with a speed of 10.0m/s, from the edge of the top
ID: 2138735 • Letter: A
Question
A ball is thrown horizontally with a speed of 10.0m/s, from the edge of the top of a building of height 19.6m, and later strikes the (level) ground. (Neglect air friction.)1. For how long was the ball in the air? 2. What is the vertical component of the velocity just before the ball strikes the ground? 3. What is the horizontal component of the velocity just before the ball strikes the ground? 4. How far from the base of the building did the ball strike the ground? 5. What is the speed of the ball just before it strikes the ground? A ball is thrown horizontally with a speed of 10.0m/s, from the edge of the top of a building of height 19.6m, and later strikes the (level) ground. (Neglect air friction.)
1. For how long was the ball in the air? 2. What is the vertical component of the velocity just before the ball strikes the ground? 3. What is the horizontal component of the velocity just before the ball strikes the ground? 4. How far from the base of the building did the ball strike the ground? 5. What is the speed of the ball just before it strikes the ground?
Explanation / Answer
Ans 1) Time = (2h/g)^0.5 = 2 sec
Ans 2) v = 0-g*t = -19.6 m/sec
Ans 3) Uf = 10 + 0 = 10 m/sec
Ans 4) distance = speed*time (since the acceleration is zero
Distance = 20 m
Ans 5) Speed = (100+19.6^2)^0.5 = 22.0036 m/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.