At 6:51 AM a train is going 144.7 m/s south. At 6:53 AM the train is going 3.5 m
ID: 2141508 • Letter: A
Question
At 6:51 AM a train is going 144.7 m/s south. At 6:53 AM the train is going 3.5 m/s south. At 6:59 AM the train is going 111.6 m/s south. Determine the train's average acceleration between 6:51 AM & 6:53 AM, between 6:53 AM & 6:59 AM, and between 6:51 AM & 6:59 AM. Express all answers in the appropriate MKS units. [NOTE: m/s2 should be entered as m/s/s.]A.) Average acceleration between 6:51 AM & 6:53 AM =?
B.) Average acceleration between 6:53 AM & 6:59 AM = ?
C.) Average acceleration between 6:51 AM & 6:59 AM = ?
Explanation / Answer
A.) Average acceleration between 6:51 AM & 6:53 AM = 3.5-144.7/2 = - 70.6 B.) Average acceleration between 6:53 AM & 6:59 AM = 111.6 - 3.5 / 2 = 54.05 C.) Average acceleration between 6:51 AM & 6:59 AM = 111.6 - 144.7/2 = -16.55
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.