At 35 o C, the equilibrium constant for the followingreaction is K c = 1.6 x 10
ID: 682161 • Letter: A
Question
At 35oC, the equilibrium constant for the followingreaction is Kc = 1.6 x 10-5. 2NOCl(g) <---> 2NO(g) + Cl2(g) An equilibrium mixture was found to have the followingconcentrations of Cl2 and NOCl: [Cl2] = 1.2 x 10-2M; [NOCl] =2.8 x 10-1M. Calculate the concentrationof NO(g) at equilibrium. At 35oC, the equilibrium constant for the followingreaction is Kc = 1.6 x 10-5. 2NOCl(g) <---> 2NO(g) + Cl2(g) An equilibrium mixture was found to have the followingconcentrations of Cl2 and NOCl: [Cl2] = 1.2 x 10-2M; [NOCl] =2.8 x 10-1M. Calculate the concentrationof NO(g) at equilibrium.Explanation / Answer
The answer is b. If you take my answer to two significantfigures.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.