A 5 kg block is connected to a 1 kg block with a light, non-stretchy rope. The 1
ID: 2142620 • Letter: A
Question
A 5 kg block is connected to a 1 kg block with a light, non-stretchy rope. The 1 kg block is placed on a table, and the coefficient of kinetic friction between the table and the block is 0.35. The 5 kg block is dangled off the edge of the table by passing the rope over a frictionless pulley. A second rope then is used to connect a 3 kg block to the 1 kg block. The 3 kg block is dangled from the other side of the table, again using a frictionless pulley. When everything is released, the 5 kg block falls. What is its acceleration?Explanation / Answer
Let the tension on the rope joining the 5 kg block be T1 and that joining the 3 kg block be T2
5g-T1=5a 1)
For 1 kg block,
T1-T2-0.35*1*9.8=1a 2)
For 3 kg block,
T2-3g=3a 3)
Solving simultaneously,
T1=40N
T2=34.8N
a=1.8m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.