A bob of mass m = 0.200kg is suspended from a fixed point with a massless string
ID: 2143837 • Letter: A
Question
A bob of mass m = 0.200kg is suspended from a fixed point with a massless string of length L = 20.0cm . You will investigate the motion in which the string traces a conical surface with half-angle = 21.0 degree.
What tangential speed v must the bob have so that it moves in a horizontal circle with the string making an angle 21.degree with the vertical?
A bob of mass m = 0.200kg is suspended from a fixed point with a massless string of length L = 20.0cm . You will investigate the motion in which the string traces a conical surface with half-angle = 21.0 degree . What tangential speed v must the bob have so that it moves in a horizontal circle with the string making an angle 21. degree with the vertical?Explanation / Answer
Let tension in the string be T
Hence Tcos(theta) = mg
Tsin(theta) = mv^2/r
where r = Lsin(theta)
Hence dividing we get
tan(theta) = v^2/rg
tan(21 degrees) = v^2/(20 * 10^-2 * sin(21 degrees) * 9.8)
v = sqrt(tan(21 degrees) * 20 * 10^-2 * sin(21 degrees) * 9.8) = 0.519 m/s
Hence speed required is 0.519 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.