A boat crosses a river of width 238 m in which the current has a uniform speed o
ID: 1737407 • Letter: A
Question
A boat crosses a river of width 238 m in whichthe current has a uniform speed of 1.83 m/s.
The pilot maintains a bearing (i.e., the direc-
tion in which the boat points) perpendicular
to the river and a throttle setting to give a
constant speed of 1.75 m/s relative to the water.
1. What is the magnitude of the speed of the
boat relative to a stationary shore observer?
Answer in units of m/s
2. How far downstream from the initial position
is the boat when it reaches the opposite shore?
Answer in units of m.
Explanation / Answer
RIVER VELOCITY=1.83m/sec let the boat velocity=x m/sec resultant velocity=1.75 m/sec perpendicular to the stream.for thishe has to maintain an angle with Y axis so x cos=1.75m/sec x sin =1.83m/sec solving x=[1.75*1.75+1.83*1.83]1/2 =2.532m/sec How far downstream from the initial position is the boat when it reaches the opposite shore? since the resultant velocity is along perpendicular to thestream when it reaches the opposite shore there will be no horizontaldrift. horizontal drift=0(zero)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.