A boat crosses a river of width 152 m in which the current has a uniform speed o
ID: 1408421 • Letter: A
Question
A boat crosses a river of width 152 m in which the current has a uniform speed of 1.97 m/s. The pilot maintains a bearing (i.e., the direction in which the boat points) perpendicular to the river and a throttle setting to give a constant speed of 3.03 m/s relative to the water. What is the magnitude of the speed of the boat relative to a stationary shore observer? Answer in units of m/s. How far downstream from the initial position is the boat when it reaches the opposite shore? Answer in units of m.Explanation / Answer
Speed of the water = 1.97 m/s
Speed along the width = 3.03 m/s
Speed of boat (relative to the observer on shore) = sqrt(1.97 ^2 + 3.03 ^2) = 3.61 m/s
time to cross the width = 152/3.03 = 50.16 sec
distance traveled along the river during this time = 1.97 * 50.16 = 98.82 meter
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.