A 42.0 -kg child stands at one end of a 63.5 -kg boat that is 4.00 m long. The b
ID: 2144572 • Letter: A
Question
A 42.0-kg child stands at one end of a 63.5-kg boat that is 4.00 m long. The boat is initially 3.00 m from the pier. The child notices a turtle on a rock beyond the far end of the boat and proceeds to walk to that end to catch the turtle.
A 42.0-kg child stands at one end of a 63.5-kg boat that is 4.00 m long. The boat is initially 3.00 m from the pier. The child notices a turtle on a rock beyond the far end of the boat and proceeds to walk to that end to catch the turtle. Neglecting friction between the boat and water, describe the motion of the system (child + boat). Where will the child be relative to the pier when he reaches the far end of the boat? M Will he catch the turtle? (Assume that he can reach out 1.00 m from the end of the boat.)Explanation / Answer
= 42*4/(63.5+42)
=1.59241706161
d= L +(l-x) =4 +3-1.59 =0.5924 opp direction
No he will not catch the turlr he is short of 0.59 24m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.