A 400kV, 60Hz overhead line has the following parameters: Rated Power 600MVA Len
ID: 1929869 • Letter: A
Question
A 400kV, 60Hz overhead line has the following parameters: Rated Power 600MVA Length 200km Resistance at 20 degree C 0.03329 Ohm/km at 60Hz Inductance 1.035mH/km Temperature co-efficient of Resistance = 0.00403K-1 If the line is carrying its rated current, the sending end is at rated voltage and the line temperature is 70 degree C, calculate the voltage drop in the line? Note that RT = R20 degree C (1 + alpha (T - 20 degree C)) What capacitor should be inserted in series with each phase of the line to reduce the magnitude of the voltage drop in the line to 10% of rated voltage at rated current?Explanation / Answer
R70=0.03329(1+0.00403(70-20)) =0.03999 /km
I=P/V=1500 A
R=R70*L=7.998
L=1.035*10-3*200=0.207 H
a)voltage drop = IR+IL=109.54 kV
b)I(R+L-1/C)=0.1*400*103
=>C=68.65 F
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.