Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 400kV, 60Hz overhead line has the following parameters: Rated Power 600MVA Len

ID: 1801878 • Letter: A

Question

A 400kV, 60Hz overhead line has the following parameters: Rated Power 600MVA Length 200km Resistance at 20degreeC 0.03329Ohm/km at 60Hz Inductance 1.035mH/km Temperature co-efficient of Resistance = 0.00403K-1 If the line is carrying its rated current, the sending end is at rated voltage and the line temperature is 70degreeC, calculate the voltage drop in the line? Note that RT = R20degree(1 + alpha (T - 20degreeC)) What capacitor should be inserted in series with each phase of the line to reduce the magnitude of the voltage drop in the line to 10% of rated voltage at rated current?

Explanation / Answer

PART A

as P=IV
P=600MVA
V=400KV
SO I=P/V=1500A
BY USING ABOVE GIVEN FORMULA
R70=.0399ohm

SO V=IR =1500*.0399=59.85V

PART B

AS 10% OF RATED VOLTAGE IS 40KV SO

IMPEDENCE WIL

X=40000/1500

X=26.667

X=1/2FC

SO    C=9.95*10-5 F

C100F

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote