A ball of mass 0.50 kg is thrown vertically upward with an initial speed of 30 m
ID: 2147091 • Letter: A
Question
A ball of mass 0.50 kg is thrown vertically upward with an initial speed of 30 m/s.a. Use the Work-Kinetic Energy theorem to calculate the maximum height reached.
b. Use the Work-Kinetic Energy theorem to calculate the speed of the ball at half the maximumheight.
c. Is the gravitational force conservative or non-conservative? Explain your answer.
d. Could parts a and b be calculated using the conservation of mechanical energy? Explain how, and then calculate parts a and b using the conservation of mechanical energy.
Explanation / Answer
1).5mv^2=.5*.5*30*30=225 so now mgh=225 so 225/9.8*.5=45.91 2)so at half of this height mgh/2=225/2=112.5 so .5mv^2=112.5 so v=21.21 3)yes conservative because work in that field is indepedent of path 4)yes k.e+pe is me always constant
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.