Suppose that a conducting rod of mass 0.059 kg and resistance 4.990 ohms rests o
ID: 2154632 • Letter: S
Question
Suppose that a conducting rod of mass 0.059 kg and resistance 4.990 ohms rests on two frictionless and resistanceless rods a distance 0.20m apart in a uniform magnetic field B = 0.069T perpendicular to the rails and the rod, as shown in the figure above. A source of emf is connected to points a and b. At t = 0, the rod is at rest and the current is 4.5 A and maintained at that value. How fast is the rod moving at t = 6.47 s? (Ignore the back emf)
Please show calculation, thanks.
1. 3.239 m/s
2. 6.810
3. 14.32
4. 30.10
5. 63.29
6. 4.697
7. 9.874
8. 20.76
9. 43.65
10. 91.77
Explanation / Answer
The force on the rod from the magnetic field is found by the formula F = BIL
The force will move the rod according to Newton's Second Law such that F = ma, so we can set those equal to each other
BIL = ma
Solve for the acceleration
(.069)(4.5)(.2) = (.059)(a)
a = 1.052 m/s2
Next apply the formula vf = vo + at to find the final velocity (initial velocity is zero)
vf = (0) + (1.052)(6.47)
vf = 6.810 m/s which is choice number 2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.