Suppose that a certain car has the following average operating and ownership cos
ID: 3111163 • Letter: S
Question
Suppose that a certain car has the following average operating and ownership costs a. If you drive 40,000 miles per year, what is total annual expense forth car? b. If the total annual expense for this car is deposited at the end of each year into an IRA paying 7.8% compounded yearly, how much win be saved at the end of tour years? a. If you drive 40.000 miles per year, the total annual expense for this car is $ (Round to the nearest dollar as needed) b. if the total annual expense for this car is deposited at the end of each year into an IRA paying 7 8% compounded yearly, the amount saved at the end of four years is $ (Round to the nearest dollar as needed)Explanation / Answer
a. Total annual expense = total miles X average cost per mile = 40,000 X 0.98 = $ 39,200
b. Amount deposited in 4 years = 39,200 X 4 = $ 156,800
total amount after 4 years = FV = PMT[(1+r)^n-1]/r = 39,200 * [(1+0.078)^4 - 1]/0.078 = $ 176,118.17
Savings = 176,118.17 - 156,800 = $19,318.17
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.