An electric field of 1.86 kV/m and a magnetic field of 0.515 T act on a moving e
ID: 2155749 • Letter: A
Question
An electric field of 1.86 kV/m and a magnetic field of 0.515 T act on a moving electron to produce no net force. If the fields are perpendicular to each other, what is the electron's speed?Explanation / Answer
sol: Wiley Plus electric field (E) by infinite wire at distance (r = radius) E = 9*10^9 {2 (lamda) /r} lamda = charge / length = 3.5*10^-9 C/m Wiley Plus force on electron> F = e E = 1.6*10^-19 [9*10^9 {2 (lamda) /r] F = 1.6*10^-19 [9*10^9 {2 (3.5*10^-9) /r] F = 100.8*10^-19/r Wiley Plus electrostatic force provided for needed centripetal force F = mv^2/r Wiley Plus 100.8*10^-19/r = mv^2/r v^2 = 100.8*10^-19/m = 100.8*10^-19/9.1*10^-31 v^2 = 11.1 * 10^12 v = 3.33*10^6 m/s Wiley Plus not considered for relativistic effec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.