An electric dipole has charges of ± 4.75 pC that are separated by 6.30 cm . The
ID: 1396116 • Letter: A
Question
An electric dipole has charges of ± 4.75 pC that are separated by 6.30 cm . The dipole lies on thex-axis, its positive end lies on the +x-axis, and its center is at the origin. Located at y = +4.20 cm is a point charge carrying a charge of -2.35 pC
Part A
Determine the net force on the dipole. Answer in N
Part B
Determine the initial center of mass acceleration of the dipole (including direction) if it has a total mass of 8.65 ng Answer in m/s^2
Part C
Determine the torque on the dipole about its center of mass. Answer in m*N
Part D
Determine the direction of the torque on the dipole about its center of mass.
Clockwise or counterclockwise?
Explanation / Answer
A)
dipole moment, p = q*d
= 4.75*10^-12*0.063
= 2.99*10^-13 C.m
electric filed at equatorial point, E = k*p/(r^2 + (d/2)^2)^(3/2)
= 9*10^9*2.99*10^-13/(0.042^2 + 0.0315^2)^1.5
= 18.6 N/c
so, F = q*E
= 2.35*10^-12*18.6
= 4.37*10^-11 N <<<<<<------Answer
B) a = F/m
= 4.37*10^-11/(8.65*10^-12)
= 5.05 m/s^2 <<<<<<------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.