An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular v
ID: 2227533 • Letter: A
Question
An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular velocity magnitude of 0.280 rev/s. The magnitude of the angular acceleration is 0.916 . Both the the angular velocity and angular accleration are directed clockwise. The electric ceiling fan blades form a circle of diameter 0.800 m.C. What is the tangential speed of a point on the tip of the blade at time t = 0.210s ?
Express your answer numerically in meters per second.
D. What is the magnitude of the resultant acceleration of a point on the tip of the blade at time t = 0.210s ?
Express the acceleration numerically in meters per second squared.
Explanation / Answer
wt = wo + at = 0.280 + 0.916 * 0.210 = 0.4723 rev/s theta=(wo + wt) )t/2 = (0.280 + 0.4723) * 0.210/2 = 0.078 rev v = w * r = 0.4723 * 0.210 = 0.099 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.