An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular v
ID: 2231552 • Letter: A
Question
An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular velocity magnitude of 0.260 rev/s . The magnitude of the angular acceleration is 0.909 rev/s^2 . Both the the angular velocity and angular acceleration are directed clockwise. The electric ceiling fan blades form a circle of diameter 0.770m . A) Compute the fan's angular velocity magnitude after time 0.204 has passed. B) Through how many revolutions has the blade turned in the time interval 0.204 from Part A? C) What is the tangential speed of a point on the tip of the blade at time = 0.204 ? D) What is the magnitude of the resultant acceleration of a point on the tip of the blade at time = 0.204 ?Explanation / Answer
angular speed w2=w1+w’*t = 0.26 +0.909*0.204 =0.4454 rev/s;
angular path u =w1*t +0.5w’*t^2 =
= 0.26*0.204 +0.5*0.909*0.204^2 = 0.0719544 rev;
v2=2pi*w2*r = 2pi*0.4454*(0.77/2) =1.07743 m/s;
vector a = (a1,a2), where
a1=2pi*w’*r is tang component of acceleration,
a2=(2pi*w2)^2*r is centripetal acceleration;
thus |a| = (a1^2 +a2^2)
= (0.77/2) ((2pi*0.909)^2 +(2pi*0.4454)^4) =3.73185 m/s^2;
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.