An electric dipole consists of two opposite charges of magnitude q = 4e separate
ID: 2224262 • Letter: A
Question
An electric dipole consists of two opposite charges of magnitude q = 4e separated by a distance d = 0.80 nm. The dipole is oriented at theta = -20degree below the x-axis and is in the uniform electric field E rightarrow = 5.00N/Ci + 6.00N/Cj. What torque does the electric field E rightarrow exert on the dipole p rightarrow? Report your answer in unit-vector notation. In which directions should the dipole p rightarrow point so that there is no torque on p? Report your answers as angles measured from the positive x-axis.Explanation / Answer
By = P x E
=> = qd x E x sin
=> = qd x E x sin20*
=>0.80*4 x (5i+6j) =
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.