Consider a capacitor C being discharged through a resistor R as shown in figure
ID: 2158150 • Letter: C
Question
Consider a capacitor C being discharged through a resistor R as shown in figure a. The initial potential difference across the capacitor is 24.0 V, the capacitance is 4.00 10-6 F, and the resistance is 2.50 ?.(a) How long does it take for the charge on the capacitor to drop to one-fourth of its initial value?
(b) Compute the initial charge and time constant.
Q =
? =
(c) How long does it take to discharge all but the last quantum of charge, 1.6 10-19 C? (Assume an exponential decrease during the entire discharge process.)
Explanation / Answer
q=q0exp(-t/CR)
q0/4=q0exp(-t/4*10-16 *2.5)
exp(t/10-15 )=4
t/10-15 =log4=1.38
t=1.38*10-15 s
b)q0=VC=24*4*10-16 =96*10-16 C
time constant=CR=10-15 s
c)1.6*10-19=96*10-16 exp(-t/ 10-15)
exp(t/10-15 )=96*10-16 /1.6*10-19 =60*103
t=log60000*10-15 =11.00*10-15 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.