A string of mass 60 grams and length 7.5m is fixed at both ends. The string has
ID: 2158563 • Letter: A
Question
A string of mass 60 grams and length 7.5m is fixed at both ends. The string has a tension of 88N and vibrates with a total of six nodes. The maximum amplitude of the resultant standing wave for this harmonic is 9cm.Using SI units, write a complete expression for the displacement (y) of the string as a function of position (x) and time (t). (Yo may assume the left end of the string is at x = 0).
i got: y(x,t) = (0.09m) sin (2.09N/m)x cos(5.9rad/s)t
what did i do wrong? please provide a step by step on how to solve this
Explanation / Answer
=2*7.5/6=2.5 m
velocity=T/(m/l) =104.88
f=104.88/2.5=41.95, k=2/=2.51
=2f=263.57
y(x,t) = (0.09m) sin kx cost
y(x,t) = (0.09m) sin 2.51x cos263..51t
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.