A string is wrapped around a disk of mass m = 1.6 kg and radius R = 0.12 m. Star
ID: 2301292 • Letter: A
Question
A string is wrapped around a disk of mass m = 1.6 kg and radius R = 0.12 m. Starting from rest, you pull the string with a constant force F = 6 N along a nearly frictionless surface. At the instant when the center of the disk has moved a distance x = 0.16 m, your hand has moved a distance of d = 0.26 m.
(a) At this instant, what is the speed of the center of mass of the disk?
vcm = 1.095 m/s (this part was solved)
(b) At this instant, how much rotational kinetic energy does the disk have relative to its center of mass?
Krot = J (i want this part to be solve)
Explanation / Answer
delta E sys = W surr, real
delta K trans + delta K rot = F (x + d)
delta K rot = F(x + d) - Fx
=6*(0.16+0.26)-6*0.16
=1.56 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.