A ball is thrown directly downward with an initial speed of 7.80 m/s from a heig
ID: 2162653 • Letter: A
Question
A ball is thrown directly downward with an initial speed of 7.80 m/s from a height of 30.4 m. After what time interval does it strike the ground? s The height of a helicopter above the ground is given by h = 3.40t3, where h is in meters and t is in seconds. At t = 2.10 s, the helicopter releases a small the mailbag reach the ground? A student throws a set of keys vertically upward to her sorority sister, who is in a window 4.50 m above. The second student catches the keys 1.60 s la With what initial velocity were the keys thrown? magnitude m/s direction What was the velocity of the keys just before they were caught? magnitude m/s directionExplanation / Answer
1) the time taken is found from the equation 34 = 7*t - 1/2*9.81*t^2 3) 4.5 = v*1.6 - 1/2*9.81*1.6^2 => v = 10.66 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.