A pair of charged conducting plates produces a uniform field of E o = 11,346 N/C
ID: 2162855 • Letter: A
Question
A pair of charged conducting plates produces a uniform field ofEo=11,346N/Cdirected to the right, between the plates. The separation of the plates isL =26mm. In Figure, an electron (e = - 1.6 x 10-19C; m = 9.1 x 10-31kg)is projected from plate A, directly toward plate B, with an initial velocity ofvo=1.8107m/s. The velocity of the electron(expressed in general form as a whole number)as it strikes plate B is:
Explanation / Answer
Electron's velocity will decrease as it moves against the Electric Field. Let final velocity V2
0.5 x m x v22 - 0.5 x m x v12 = q.E.d
0.5 x 9.1 x 10-31 (v22 - (1.8 x 107)2) = 1.6 x 10-19 x 11346 x 26x 10-3
V2 = 20681751.8 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.