Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A pair of charged conducting plates produces a uniform field of E o = 10,838 N/C

ID: 2272075 • Letter: A

Question

A pair of charged conducting plates produces a uniform field of Eo = 10,838 N/C directed to the right, between the plates. The separation of the plates is L = 42mm. In Figure, an electron (e = - 1.6 x 10-19 C; m = 9.1 x 10-31 kg) is projected from plate A, directly toward plate B, with an initial velocity of vo = 2

A pair of charged conducting plates produces a uniform field of Eo = 10,838 N/C directed to the right, between the plates. The separation of the plates is L = 42mm. In Figure, an electron (e = - 1.6 times 0-19 C; m = 9.1 times 10-31 kg) is projected from plate A, directly toward plate B, with an initial velocity of vo = 2 times 107 m/s. The velocity of the electron (expressed in general form as a whole number) as it strikes plate B is:

Explanation / Answer

Force on charge q in an electric field E is

F = qE.

So.

Force on electron(F) = -1.6 * 10^-19 x 10,838 = -1.734 * 10^-15 N

The field is positive (to the right) so the force on the electron is negative (to the left).

F = ma,

a = F/m.

Acceleration of electron(a) = (-1.734 * 10^-15) / (9.1 x 10^-31) = -1.905 * 10^15 m/s^2


The electron has:

initial velocity, vo = 2 * 10^7 m/s

acceleration, a = - 1.905 * 10^15 m/s2

displacement s = 42 mm = 0.042 m

We know that,

Vf^2 = Vo^2 +2as

Vf^2 = (2 * 10^7)^2 + 2 * (-1.905 * 10^15 ) x 0.042

Vf^2 = 2.3998 * 10^14

Vf = sqrt(2.3998 * 10^14 )

Vf = 1.55 * 10^7 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote