A cart with mass 7.3 kg is intitally at rest. You get it moving by pushing on th
ID: 2166808 • Letter: A
Question
A cart with mass 7.3 kg is intitally at rest. You get it moving by pushing on the cart at an angle of ? = 30.8 as shown above. The magnitude of your force as a function of time is given by: Fyc(t)=F0e?bt, where b=039s?1 and F0=533N. You can assume that the wheels roll perfectly on the ground. What is the speed of the cart when t=37s?
Tried this several times now and still nothing is correct, please help.
Explanation / Answer
a = F/m = 53.3/7.3 cos30.8 e^-0.39t = 6.271 e^-0.39t a = dv/dt dv = a dt dv = 6.271 e^-0.39t dt v = 6.271/(-0.39) e^-0.39t + (6.271/0.39) v = -16.08 e^-0.39t + 16.08 v = -16.08 e^-0.39*3.7 + 16.08 v = 12.3 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.