A car battery with e(epsilon)= 12 V and negligible resistance (r=0) is connected
ID: 2168806 • Letter: A
Question
A car battery with e(epsilon)= 12 V and negligible resistance (r=0) is connected three identical resistors with R=20 ohm a) find the current and power of each resistor consumes when the switch is open b) find the current and power of each resistors consumes when the switch is closed c) if the battery becomes old and the internal resistance of the bettary is r=1 ohm with the switch s is clsoed find the volatage applied on the resistor on the left and the power dissipated on the battery due to the internal resistance.
please expalin the answer . thanks
Explanation / Answer
a) switch open current = 0.3 amp power of each resistor = 0.3*6 = 1.8 w b)current in circuit = 0.4 amp power consumed are 3.2 w , 0.8 w,0.8w c) current in circuit = 0.38 amp voltage = 0.38 * 20 = 7.6 v power in battery = 0.1444 w
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.