A capacitor, C 1 = 5.0 mF, is charged up to 8 V. The battery is then disconnecte
ID: 1317622 • Letter: A
Question
A capacitor, C1 = 5.0 mF, is charged up to 8 V. The battery is then disconnected. Now the capacitor is connected to a second uncharged capacitor C2 = 2.5 mF. Find
A. the voltage across the capacitor C1 after the system has come to equilibrium
B. the charge on C1 after the system has come to equilibrium
C. the charge on C2 after the system has come to equilibrium
D. the energy stored in the system before and after connection to C2
(Hint: Think first about what will remain constant, or become equalized when the two capacitors are connected.)
show all the work
Explanation / Answer
Charge remains constant. And after connection, voltage across bothe the capacitors is same
Q = C1*V1 = 5*8 = 40 mC
40 mC = (C1+C2)*Vfinal
Vfinal = 40/(2.5+5) = 16/3 V
A.) the voltage across the capacitor C1 after the system has come to equilibrium = 16/3 V
B.) Q1 = C1*Vfinal = 5*(16/3) = 80/3 mC
C.) Q2 = C2*Vfinal = 2.5*(16/3) = 40/3 mC
D.) Energy before = 0.5*C1*V1^2 = 0.5*(5*10^-3)*(8)^2 = 0.16 J
Energy after = 0.5*(C1+C2)*Vfinal^2 = 0.5*(7.5*10^-3)*(16/3)^2 = 0.1067 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.