A capacitor, C = 0.00420 consists of two parallel plates of area A = 0.0150 m^2.
ID: 583926 • Letter: A
Question
A capacitor, C = 0.00420 consists of two parallel plates of area A = 0.0150 m^2. Determine the seperation of the plates. If the capacitor is connected to a 48.0 V DC source how much charge does it store? A capacitor, C = 0.00420 consists of two parallel plates of area A = 0.0150 m^2. Determine the seperation of the plates. If the capacitor is connected to a 48.0 V DC source how much charge does it store? A capacitor, C = 0.00420 consists of two parallel plates of area A = 0.0150 m^2. Determine the seperation of the plates. If the capacitor is connected to a 48.0 V DC source how much charge does it store?Explanation / Answer
C = A /d
.0042 = .015*8.85*10-12/d
d = 3.16*10-11 m
Q = CV
Q = 0.0042*48
Q = 0.2016 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.