Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An electron is a subatomic particle (m = 9.11 x 10^-31 kg) that is subject to el

ID: 2168984 • Letter: A

Question

An electron is a subatomic particle (m = 9.11 x 10^-31 kg) that is subject to electric forces. An electron moving in the +x direction accelerates from an initial velocity of +8.34 x 10^5 m/s to a final velocity of 1.67 x 10^6 m/s while traveling a distance of 0.0799 m. The electron's acceleration is due to two electric forces parallel to the x axis:F1 = 7.85 x 10^-17 N, and F2 , which points in the -x direction. Find the magnitudes of (a) the net force acting on the electron and (b) the electric force F2.

Explanation / Answer

The acceleration of the electron is a = (F1 - F2)/m; solve for F2 = F1 - ma = ? the force you are looking for. F1 - F2 = f = ma = ?, the net force you are looking for. We need to find a = (v^2 - u^2)/2d = [(1.93E6)^2 - (5.66E5)^2)/(2*.04) = (19.3^2 - 5.66^2)E10/.08 = 4255E10 m/sec^2. Then f = 9.11E-31*4255E10 = 38763E-21 = 3.88E-17 Newtons for the net force. F2 = F1 - f = 7.17E-17 - 3.88E-17 = 3.29E-17 N for the opposing force.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote