Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A waiter holds two plates of food in one hand. His forearm has a mass of 2.2kg a

ID: 2170202 • Letter: A

Question

A waiter holds two plates of food in one hand. His forearm has a mass of 2.2kg and the center of mass of his forearm is located 13 cm from his elbow joint. The center of mass of the two plates is located 37cm from his elbow joint and the total mass of the two plates is 1.1kg. His biceps is attached to the bones of his forearm 3.5 cm from his joint.
a.) A second waiter works at the same restaurant. She is exactly the same size as the first waiter except the distance between he elbow and the point of which her bicep is attached is 0.5 cm shorter than his. By what percentage must the forces her bicep exerts be larger than that of the first waiter?

(Please show all work!)

Explanation / Answer

1)Torque due to plates=mgr=1.1*9.8*0.37=3.99 Nm 2)Torque due to forearm=2.2*9.8*0.13=2.80 Nm 3)Let the force required by the biceps be F Then F*0.035=3.99+2.80 F=194 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote