The potential in a region between x = 0 and x = 6.00 m is V = a + bx, where a =
ID: 2171019 • Letter: T
Question
The potential in a region between x = 0 and x = 6.00 m is V = a + bx, where a = 14.2 V and b = -3.70 V/m.(a) Determine the potential at x = 0.
1 V
Determine the potential at x = 3.00 m.
2 V
Determine the potential at x = 6.00 m.
3 V
(b) Determine the magnitude and direction of the electric field at x = 0. magnitude 4 V/m
direction 5 ---Select--- +x -x .
Determine the magnitude and direction of the electric field at x = 3.00 m. magnitude 6 V/m
direction 7 ---Select--- +x -x .
Determine the magnitude and direction of the electric field at x = 6.00 m. magnitude 8 V/m
direction 9 ---Select--- +x -x .
Explanation / Answer
a)V = a = 14.2V V = 14.2-(3*3.7) = 3.1V V = 14.2-(3.7*6) = -8V b)E = -dV/dx = -b = 3.7V/m the magnitude and direction of the electric field at x = 0 is 3.7V/m, +x the magnitude and direction of the electric field at x = 3 is 3.7V/m, +x the magnitude and direction of the electric field at x = 6 is 3.7V/m, +x
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.