The potential in a region between x = 0 and x = 6.00 m is V= a + bx, where a = 1
ID: 1791878 • Letter: T
Question
The potential in a region between x = 0 and x = 6.00 m is V= a + bx, where a = 19.0 V and b =-5.90 V/m. (a) Determine the potential at x = 0. Determine the potential at x = 3.00 m. Determine the potential at x = 6.00 m. (b) Determine the magnitude and direction of the electric field at x - 0 magnitude direction -Selecti V/m Determine the magnitude and direction of the electric field at x = 3.00 m. magnitude direction Select V/m Determine the magnitude and direction of the electric field at x = 6.00 m. magnitude directionSelect. i V/mExplanation / Answer
a)
V = 19 - 5.90 x
at x = 0
V = 19 - 5.90 (0)
V = 19 Volts
at x = 3
V = 19 - 5.90 (3)
V = 1.3 Volts
at x = 6
V = 19 - 5.90 (6)
V = - 16.4 Volts
b)
electric field is given as
E = - dV/dx = - b
magnitude = - (-5.90) = 5.90
direction : +Ve X-axis
at x = 3
electric field is given as
E = - dV/dx = - b
magnitude = - (-5.90) = 5.90
direction : +Ve X-axis
electric field is given as
E = - dV/dx = - b
magnitude = - (-5.90) = 5.90
direction : +Ve X-axis
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.