A landscape architect is planning an artificial waterfall in a city park. Water
ID: 2171254 • Letter: A
Question
A landscape architect is planning an artificial waterfall in a city park. Water flowing at 0.673 m/s will leave the end of a horizontal channel at the top of a vertical wall h = 3.90 m high and falls into a pool (see figure).(a) How far from the wall will the water land?
.34284 Incorrect: Your answer is incorrect.
Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m
Will the space behind the waterfall be wide enough for a pedestrian walkway? (Assume the water must land 2 m from the wall to provide adequate space for a person to walk beneath the waterfall.)
Yes No Correct: Your answer is correct.
(b) To sell her plan to the city council, the architect wants to build a model to standard scale, one-thirteenth actual size. How fast should the water flow in the channel in the model?
m/s
Explanation / Answer
s = .5at^2 2.8 = .5(9.80665 m/s²)t^2 t^2 = 5.6/9.80665 = 0.5714 t = 0.756 sec d = vt = 1.72(.756) = 1.3 meters Yes, but might get your head wet.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.