Three boxes are connected by a strings of constant length. an applied force F ac
ID: 2176331 • Letter: T
Question
Three boxes are connected by a strings of constant length. an applied force F acts as shown in the figure. you are given that Mc=5kg,Mb=2Mc, and Ma=2Mb. the boxes move across a frictionless, horizontal surface, and the position of any fixed point on the boxes or the strings joining them varies with time as x=(0.100m/s^3)t^3+(10.0m/s)t for t>or equal to 0. i) calculate the magnitude of the applied force at t=2.0 seconds. ii) calculate the magnitude of the tension in the string joining A and B at t=5.00 seconds
Explanation / Answer
i) calculate the magnitude of the applied force at t=2.0 seconds.
a = d2x/dt2 = 2*3*0.1 t
F = m a = (5+10+20)*(2*3*0.1 t)
==> F = (5+10+20)*(2*3*0.1*2) = 42 N
ii) calculate the magnitude of the tension in the string joining A and B at t=5.00 seconds
a = d2x/dt2 = 2*3*0.1 t
==> a = 2*3*0.1*2 = 1.2 m/s2
T = mA a = 20 * 1.2 = 24 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.