A white billiard ball with mass mw = 1.48 kg is moving directly to the right wit
ID: 2178399 • Letter: A
Question
A white billiard ball with mass mw = 1.48 kg is moving directly to the right with a speed of v = 3.04 m/s and collides elastically with a black billiard ball with the same mass mb = 1.48 kg that is initially at rest. The two collide elastically and the white ball ends up moving at an angle above the horizontal of ?w = 23.0? and the black ball ends up moving at an angle below the horizontal of ?b = 67.0?.
1) What is the final speed of the white ball?
2) What is the final speed of the black ball?
3) What is the magnitude of the final total momentum of the system?
4) What is the final total energy of the system?
I'll rate as long as you give it a good try! Thank you so much, so appreciative.
A white billiard ball with mass mw = 1.48 kg is moving directly to the right with a speed of v = 3.04 m/s and collides elastically with a black billiard ball with the same mass mb = 1.48 kg that is initially at rest. The two collide elastically and the white ball ends up moving at an angle above the horizontal of ?w = 23.0? and the black ball ends up moving at an angle below the horizontal of ?b = 67.0?. 1) What is the final speed of the white ball? 2) What is the final speed of the black ball? 3) What is the magnitude of the final total momentum of the system? 4) What is the final total energy of the system? I'll rate as long as you give it a good try! Thank you so much, so appreciative.Explanation / Answer
final momentum would be M1 times V1 so 1.48 x 3.04 = 4.4992
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.