Two crates, one with mass 3.85kg and the other with mass 7.00kg, sit on the fric
ID: 2181132 • Letter: T
Question
Two crates, one with mass 3.85kg and the other with mass 7.00kg, sit on the frictionless surface of a frozen pond, connected by a light rope. A woman wearing golf shoes (so she can get traction on the ice) pulls horizontally on the 7.00kg crate with a force F that gives the crate an acceleration of2.50m/s.
a) What is the acceleration of the 3.85kg crate?
b) Draw a free-body diagram for the 3.85kg crate. Use that diagram and Newton's second law to find the tension T in the rope that connects the two crates.
c) Draw a free-body diagram for the 7.00kg crate. What is the direction of the net force on the 7.00kg crate? Which is larger in magnitude, force T or force F?
d) Use part (c) and Newton's second law to calculate the magnitude of the force F.
Explanation / Answer
(a) As both the crates will move together , acceleration of3.85 kg crate is also equal to 2.5 m/s2 (b) T = 3.85 * 2.5 = 9.625 N (c)F - T = 7 * 2.5 F - 9.625 = 17.5 F = 27.125 N So F>T (d) I have done it above
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.