A pendulum consists of a 3.22 kg mass on the end of a 0.769 m string. The mass i
ID: 2181539 • Letter: A
Question
A pendulum consists of a 3.22 kg mass on the end of a 0.769 m string. The mass is pulled aside so the string makes an initial angle with the vertical of 12.5o. The mass is then released with initial speed of 1.1 m/s upward and perpendicular to the rope. Assume:
- There is no friction anywhere.
- The rope remains taut at all times.
a) When the mass reaches the bottom of its arc, find:
- the speed of the mass: 1 m/s
- the magnitude of the tension in the string: 2 N
b) Find the maximum angle between the string and the vertical: 3o
Explanation / Answer
a)Conserving energy between initial position and bottom of its arc,
0.5mu2+mgl(1-Cos)=0.5mv2
Solving for v,
v2=u2+2gl(1-Cos)
v=1.252m/s
b)T=mv2/l+mg=38.1N
c)Let the maximum angle be and conserving energy between bottom and topmost position.
0.5mv2=mgl(1-Cos)
=26.4 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.