The figure below shows a plot of potential energy U versus position x of a 1.42
ID: 2185682 • Letter: T
Question
The figure below shows a plot of potential energy U versus position x of a 1.42 kg particle that can travel only along an x axis. (Nonconservative forces are not involved.) In the graphs, the potential energies are U1 = 5 J, U2 = 30 J, and U3 = 50 J. The particle is released at x = 4.5 m with an initial speed of 6.5 m/s, headed in the negative x direction. (a) If the particle can reach x = 1.0 m, what is its speed there, and if it cannot, what is its turning point? . ---Select--- m m/s . (b) What are the magnitude and direction of the force on the particle as it begins to move to the left of x = 4.0 m? . N in the ---Select--- positive negative . direction. Suppose, instead, the particle is headed in the positive x direction when it is released at x = 4.5 m at speed 6.5 m/s. (c) If the particle can reach x = 7.0 m, what is its speed there, and if it cannot, what is its turning point? ---Select--- m m/s . (d) What are the magnitude and direction of the force on the particle as it begins to move to the right of x = 5.0 m? . N in the ---Select--- positive negative . directionExplanation / Answer
which figure pleasse post the figure ?
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.