A 70 kg adult could meet her/his entire energy needs for a day by eating 3 moles
ID: 21870 • Letter: A
Question
A 70 kg adult could meet her/his entire energy needs for a day by eating 3 moles of glucose (540 g; molecular weight of glucose is 180g/mol). Each molecule of glucose generates 30 molecules of ATP (overall net yield) when oxidized to CO2. The concentration of ATP in cells is about 2 mM, and a 70 kg adult has about 25 liters of intracellular fluid. Given that the ATP concentration remains constant in cells, calculate how many times per day, on average, each ATP molecule in the body is hydrolyzed and resynthesized. Show calculations.
Explanation / Answer
25 l of intracellular fluid
So, net ATP = 25*2 = 50mM = 0.003*10^25 molucules
No of ATP molecules produced each day = 3*6.023*10^23*30 = 5.4*10^25
No of times ATP molecule is hydrolyzed = 5.397*10^25
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.