Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A cart with mass 340 g sliding with a speed of 1.20 m / s on a frictionless surf

ID: 2188886 • Letter: A

Question

A cart with mass 340 g sliding with a speed of 1.20 m / s on a frictionless surface. This cart collides with another vehicle that is at rest. The collision is elastic and occurs along a straight line. The mass of the second carriage is unknown. After the collision the first cart is moving with speed 0600 m / s in its original direction of motion. a, What is the mass of the vehicle number two? b, What is this vehicle speed after the collision? c What is the velocity of the mass center of the two cars?

Explanation / Answer

moment constant 340x1.2=340v1-m2v1 ..........(1) 0.5x340x1.2^2=0.5(340+m2)v1^2 ....(2) m2=[408-340v1]/v1 244.8=170v1^2+0.5m2v1^2 244.8=170v1^2+0.5([408-340v1]/v1)v1^2 244.8=204v1 v1=1.2 m/s m2=0

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote